İznik Turu

Günübirlik Turlar

Tarih : Yakında

Ayrıntılı bilgi için:

0535 360 67 31

İznik Turu

Ufacık bir kente bu kadar tarihi değeri sığdıran bir yer daha bulunur mu acaba? Her yanı tarihle dolu Anadolu’da arasak bile?

Birçok medeniyete başkentlik yapan, Hıristiyanların en önemli hac merkezlerinden olan, İsa’nın Tanrı’nın oğlu olarak kabul edildiği 1. Konsül, resim ve heykel sanatının önünü açan 7. Konsül’ün toplandığı, Osmanlı’nın ilk medresesine ev sahipliği yapan, ulemalar diyarı diye anılan, çinileri ile dünyanın en önemli mimari eserlerini donatan İznik’i anlamak tarihi anlamaktır.

Hristiyanlığın şekillendiği, dünya çiniciliğine adını yazdırdığı, Bizans’a, Selçuklu’ya hatta kısa da olsa Osmanlı’ya da başkentlik yapmış bir şehir. Helenistik dönemde ızgara planı ile kurulan şehir, Roma ve Bizans dönemlerinde Anadolu’da eşine az rastlanır surlarla çevriliymiş. Anadolu’ya yerleşen Türklerin erken dönem mimarisinden de örnekler taşıyan bu şehri hakkını vererek gezmek için bugün tam günümüzü ayıracağız.

İznik yolu üzerinde, göl kenarında alacağımız kahvaltı sonrasında göl kıyısından başlayıp şehrin dışında bulunan Nekropol’e kadar karış karış gezeceğimiz İznik’te, kimi zaman zeytin bahçelerinin arasından geçen, kimi zaman da şehir surları boyunca devam eden rotamızda Roma tiyatrosunu, Bizans kiliselerini, Osmanlı eserlerini, kazı alanlarını ve tarihi çini çarşılarını keşfedeceğiz. Bugün İznik’in en büyük iki çini atölyesinden birinde çinicilik hakkında kapsamlı bilgi alıp çiniciliğin sırlarına vakıf olacağız.

Gün sonunda meşhur İznik Konsülünü, erken Türk mimarisini, Çandarlıların düşüşünü ve çiniciliği öğrenip İznik’ten ayrılacağız. Ama İstanbul yolunda zeytin yeşili İznik ovasında sürpriz keşiflerimiz olacak… 🙂

Buluşma Yer ve Zamanı
  • İncirli Alfemo önünden başlayıp, kayıtlarla oluşturulacak E5 üzerindeki duraklardan sizleri alacağız.
  • Bilgi ve Rezervasyon için: erkan@gezgintayfa.com ya da 0 535 360 67 31
Ne lazım?
Turumuz genelde yürüyüş turu olacağı için mevsim şartlarına uygun giyinmenizi ve rahat ayakkabı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Gezeceğimiz camilerde kullanmak için kadınlar yanlarına bir şal alabilir.
Ücret ve Ödeme
Tur ücreti 150 TL

(Osmangazi Köprüsü kullanılacak)

Ne dahil?
  • Profesyonel rehberlik
  • Kahvaltı
  • Ulaşım
Ne dahil değil?
  • Öğle yemeği
  • Müze girişleri (varsa müze kartınızı ya da İş Bankası Maksimum kartınızı yanınıza alınız)

Bilgi ve Rezervasyon

Turumuz hakkında detaylı bilgi almak veya ön rezervasyon yaptırmak için aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Turlar

Gezgin Tayfa Logo

Gezgin Tayfa'ya Katılın!

Turlarımız ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak ister misiniz? E-posta adresinizi bırakın, size ulaşalım.

Katıldığınız için teşekkür ederiz!

Pin It on Pinterest

Keşfettikçe paylaşalım!

Bu yazıyı arkadaşlarınıza ulaştırmaya ne dersiniz?

WhatsApp chat