Bir Derinlik Sarhoşluğu; Doğu Karadeniz Turu

7 Gün - 6 Gece

09 Haziran 2018 ilk tur, 15 Eylül'e kadar her Cumartesi

Kişi Başı: 1895 TL

Ayrıntılı bilgi için:

Bir Derinlik Sarhoşluğu; Doğu Karadeniz Turu

Giresun’dan Trabzon’a, Rize’den Artvin’e, Batum’a unutulmaz yolculuk…

Önce sessiz sakin bir yere otur, derin derin nefes al ve zamanda yolculuğa başla.. Hatta kapat gözlerini kapat ve iyice düşün bakalım, bi sor kendi kendine hayatında hiç Karadeniz’e gittin mi? Gittiysen en son ne zaman gittin, ne gördün, neleri kaçırdın?? Aklında, ruhunda, tadının damağında kaldığını hissettiğin neler oldu? Her ne kadar kabul edilemez bir cevap olsa da, eğer gitmediysen bugüne kadar niye gitmedin? Hayatı sorgulamaya buradan başla 🙂

Daha ne kadar dayanabilirsin bilinmez ama, yeşilin bin bir tonunu bünyesinde saklayan muhteşem doğası, tertemiz bol oksijenli havası; binlerce yıldır çeşitli kültürlere kucak açmış her daim güler yüzlü ve her daim misafirperver nev-i şahsına münhasır yöre insanı; üzerine destanlar yazılabilecek Karadeniz mutfağından muhlaması, kavurması, pidesi, kara lahana sarması, turşu kavurması, taptaze kaymağı, hamsili ekmeği, laz böreği ve daha niceleriyle bütün bu güzellikleri yaşamaya, yeşilin başkenti; hayatın tam kalbine gitmeye yavaş yavaş hazırla kendini…

Maral Şelalesi, Pokut Yaylası, Buzul Gölü…

Daha dur bitti mi sandın? Yaklaşık 60m’den dökülen ve hemen dibinde kuş cıvıltıları eşliğinde serinleyeceğin Maral Şelalesi; yüzlerce metre yükseklikte, gözünün önündeki bulutların önüne serilerek bulut denizine dönüşmesine tanıklık ederken, bu manzara eşliğinde güneşi batırmanın doyumsuz hazzına varacağın Pokut Yaylası, 2000m’nin üzerinde yükseklikte, güneşe elini uzatıp yakalayabileceğin mesafedeyken kendini bir anda serin sularında bulabileceğin Buzul Gölü ve daha neleer neler.. Tam sözü bitirecekken en önemli noktalardan birini atlamayalım, tüm bu güzelliklerin tadını çıkartırken maksimum 15 kişiyle birlikte geziyorsun bunu sakın unutma.. Balık istifi 45 kişi otobüse tıkılıp sabahın köründen gecenin bir yarısına kadar koşturmaca bize göre değil 🙂 Velhasıl-ı kelâm, erkenden biletini al, valizini şimdiden hazırlamaya başla.. Karadeniz seni bekliyor..

Ve kendini de hazırla tabii, unutma; “Turist gelir Karadeniz’li dönersin”

1.GÜN CUMARTESİ > GİRESUN – GÖRELE – AKÇAABAT – TRABZON – AYASOFYA – ATATÜRK KÖŞKÜ – AYDER

Doğu Karadeniz turumuza grubumuzu Giresun-Ordu havaalanında karşılayarak başlıyoruz. Havaalanından çıktıktan sonraki ilk durağımız Giresun kalesi olacak. Buradan Giresun’un en eski mahallelerinden olan Zeytinlik’ten geçerek Giresun Arkeoloji Müzesine (tarihi Gogora kilisesi) gideceğiz. Buradaki gezilerimizi tamamlayıp yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahip olan meşhur Görele dondurmasını tatmak üzere yola koyuluyoruz. Dondurmalarımızla birlikte kısa bir ilçe turu yaparak Akçaabat’a ulaşıp meşhur Akçaabat köfte menülü öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası Ayasofya Müzesi ve Atatürk Köşkü gezilerini yapıp Ayder Yaylasına doğru yol alıp konaklayacağımız otele yerleşiyoruz. *Yürüyüş süresi ve mesafe: Giresun Kalesi ve Görele civarında yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş vardır (1 Km)

2.GÜN PAZAR > FINDIKLI – ÇAĞLAYAN VADİSİ – BATUM

Yemyeşil bir doğanın ortasında güne merhaba diyip Fındıklı ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Çağlayan Köyü’nde yer alan tarihi evleri gezip öğle yemeğini Çağlayan vadisinde yiyoruz. Yemek sonrası Batum’a doğru yola çıkacağız. Sarp Sınır kapısından geçip kısa bir Batum gezisi yapıyoruz. Bu akşam Batum’dayız, geceyi aydınlatan ışık gösterilerine bayılacaksınız 🙂 *Yürüyüş süresi ve mesafe: Çağlayan’da yaklaşık 1 saat ve Batum’da şehir gezisi şeklinde sürecek (4 km)

3.GÜN PAZARTESİ > BATUM BOTANİK PARKI – HOPA – BORÇKA – KLASKUR – KARAGÖL – MAÇAHEL

Kahvaltı sonrası ilk durağımız Batum Botanik Parkı olacak. Burada yaklaşık bir saatlik bir sürede çeşitli kıtaların taksonları arasında yürüyüş yapacağız. Yürüyüş sonu vaktimiz olursa isteyen kendini denize atabilir 🙂 Ardından sınır kapısından ülkeye giriş yapıp doğruca Karagöl’e çıkıyoruz. Muhteşem Karagöl manzarası eşliğinde kısa bir yürüyüş yapacağız. Ardından Maçahel geçidinden geçerek Camili Köyüne varıp tesisimize yerleşiyoruz. *Yürüyüş süresi ve mesafe: Batum’da botanik parkı ve Borçka Karagöl’de 1-2 saatlik kısa yürüyüşler (2 km)

4.GÜN SALI > MARAL ŞELALESİ – MAÇAHEL – FIRTINA VADİSİ – AYDER

Bugünkü ilk gezi yerimiz Maçahel Vadisinde Maral Köyü ve Maral Şelalesi olacak. Şelaleye ulaşmak için yaklaşık bir saatlik yürüyüş yapacağız. İsteyenler şelale’de yüzebilecek 🙂 Sonrasında Maçahel’e dönüp tarihi ahşap camileri geziyoruz. Maçahel’den ayrılarak Hopa üzerinden Fırtına vadisine uğruyoruz. İsteyenlerle rafting yapıp Ayder yaylasına çıkarak tesisimize yerleşiyoruz. *Yürüyüş süresi ve mesafe: Maral şelalesinde 1 saat yürüyüş (2 km)

5.GÜN ÇARŞAMBA > POKUT YAYLASI – SAL YAYLASI – ZİLKALE – PALOVİT ŞELALESİ – KONAKLAR – AYDER

Bugün yaylaların en güzelleri ile tanışma günü.. Keyifli bir kahvaltı sonrası Pokut ve Sal Yaylalarında keşif gezisi yapıyoruz. Bulutların denize dönüşmesini ve Kaçkar dağlarının en yüksek zirvelerini izliyoruz. Sal ve Pokut Yaylaları ahşap mimarisi ve yerleşim planı ile hepinizin beğenisini alacaktır. Pokut Yaylasını çevreleyen orman içerisinde bir yürüyüş yapacağız. Buradan ayrılıp Çat Vadisi’ne doğru yola çıkıyoruz. Zilkale ve Palovit Şelalesi ve Konaklar mahallesi gezilerini yapıp Ayder’e geri dönüyoruz. *Yürüyüş süresi ve mesafe: Yaklaşık 2 Saat (2 km)

6.GÜN PERŞEMBE > AVUSOR YAYLASI – DİDİ TOBA BUZUL GÖLÜ – AYDER

Bugün yürüyüş günü 🙂 Avusor vadisinde Hacizeni, Tobaya ve Peryatak Yaylalarını gezip Avusor Yaylasına çıkıyoruz. Avusor Yaylasından 2600 metre yükseklikte bulunan ve bir buzul gölü olan Didi Toba (Büyükgöl)’e doğru yürüyüş yapıyoruz. Cesareti olanlar girebilir 🙂 Gün sonunda akşam üzeri Ayder’de horonlu bir eğlence gecesi düzenliyoruz. *Yürüyüş süresi ve mesafe: Yaklaşık 3 Saat (Avusor Büyükgöl’e çıkarken 2 saat çıkış 1 saat iniş yürüyüş olacak) (13 km)

7.GÜN CUMA > RİZE – SÜRMENE – SÜMELA MANASTIRI – TRABZON – GİRESUN

Kahvaltı sonrası Ayder’den ayrılıyoruz. İlk gezi yerimiz Rize’de Çay fabrikası olacak. Ardından Rize merkezde kısa bir alışveriş molası veriyoruz. Dönüş yolculuğumuzda Sürmene’ye doğru yola çıkıp Memiş Ağa (Kastel) Konağını gezeceğiz. Konak gezimiz sonrası Sümela Manastırı’na yöneliyoruz. Manastır’ın tadilattan dolayı bu yıl da kapalı olma durumu var fakat en azından güzel fotoğraflarını çekeceğimiz bir noktaya gidebileceğiz 🙂 Sonrasında yolculuğumuza devam edip Trabzon’dan dönecek olan katılımcılarımız varsa onları havaalanına bırakıp kalan katılımcılarımızla birlikte Giresun-Ordu havaalanına ulaşarak sizlerle vedalaşıyoruz

Kimi zaman tur fiyatını yüksek bulan katılımcılarımız için buradan küçük bir dipnot yazmak istiyoruz. Genelde gazetelerde gördüğünüz Doğu Karadeniz gezileri; kitle turu dediğimiz, 45 kişilik otobüslerle gezilen turlardır. Bizim “Butik Tur”larımız tamamen bu tur mantığı anlayışının dışındadır. Programlarımız sabah 09.00 akşam 18.00 mesai tarzında, tatilinizi koşuşturma içinde ve eziyetle değil, dolu dolu yaşatan planlamalar şeklindedir.

Ayrıca “ekstra ücret” başlığı altında sizlerden kayıt sırasında ya da tur esnasında hiçbir ücret toplanmaz. Tam sayfa ilanlı gazete turlarında “ekstra” toplanan tur ücretine dikkat etmeniz gerekir. Bu ücretlerle birlikte o turların fiyatları bizlerin tur fiyatları ile aynı orana gelmekte hatta üstüne çıkmaktadır. Bundan sonra 45 kişi ya da 14 kişi ile gezmek sizin tercihiniz olacaktır. Bizler, Karadeniz’in özünün ancak “Butik Tur” mantığında; küçük araçlarla maksimum 14-15 kişi ile gezerek keşfedebileceğine inanıyoruz.

Buluşma Yer ve Zamanı
 • Cumartesi sabahı 10.00’da Ordu-Giresun havaalanı ve 14.00’da Trabzon havaalanı şeklindedir.
 • Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 17.00’de Trabzon havaalanı ve sonrasında saat 20.30’da Ordu-Giresun havaalanından sizleri yolcu edeceğiz. Trabzon’dan dönecek olanlar akşam 19.00 ve sonrası tüm uçakları tercih edebilirsiniz.
 • Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle veya kendi aracıyla gelenler otogarda karşılanır.
Ne lazım?
 • Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılmamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) 🙂
 • Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
 • Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
 • Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)
 • Yağmurluk (Tercihen panço’da olabilir)
 • Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
 • T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
 • Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
 • Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
 • Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz’e veya kaplıca girmek için)
 • Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
 • Fotoğraf Makinesi
Ücret ve Ödeme
 • Çift kişilik odada kişi başı 1895 TL (Nakit tur fiyatı) – 1950 TL (Kk tek çekim)
 • Single Konaklama Farkı: 450 TL
 • Çocuk Fiyatı: 1350 TL* *Çocuk fiyatı 06-12 yaş aralığında ve iki ebeveyn yanında kalmak koşuluyla geçerlidir.
 • Iptal durumunda ‘’ EXPERTA TURİZM VE KONGRE ORGANİZASYON HİZMETLERİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ” geçerlidir. İlk ödemeyi yapanlar gezi programını ve “EXPERTA TURİZM VE KONGRE ORGANİZASYON HİZMETLERİ HİZMET SATIŞ SÖZLEŞMESİ”ni kabul etmiş sayılırlar.
  • Gezi başlangıç tarihine 29 ila 16 gün kala yapılan iptallerde “ilk ödeme”nin tamamı, 15 ila 8 gün kala yapılan iptallerde “gezi bedeli”nin %50’si iade edilir, 7 gün ve daha az zaman kaldığı durumlarda ise “gezi bedeli”nin tamamı iade edilemez.
  • Paket turun düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı 12’tir. Bu sayıya ulaşılamadığı takdirde katılımcıya paket turun iptalinin bildirileceği son tarih tur trihinden 20 gün öncesidir.
  Ödemelerinde kredi kartı kullananlar için: Lütfen kredi kartı limitinizi kontrol ediniz. Bankalar limit aşımı cezası uygulayabilir.

 

Ne dahil?
 • Giresun/Trabzon – Batum – Giresun/Trabzon arası bütün ara transferler,
 • 6 Gece Konaklama (Özel bir bölge olan Maçahel’de pansiyon, diğer yerlerde otel konaklamalı gerçekleşir. 4 gece Ayder’de Natura Otel veya Petek Otel, 1 Gece Maçahel Tema Konuk Evi veya Maçahel Han, 1 Gece Batum İberia veya Legacy Otel..vb)
 • 6 Kahvaltı,
 • 5 Akşam yemeği,
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
 • Bölgesel mihmandarlık ve rehberlik hizmeti,
 • Seyahat Sigortası,
Ne dahil değil?
 • Şehirler arası ulaşım bedeli,
 • Öğlen yemekleri,
 • Batum geçiş harcı,
 • Batum’da akşam yemeği,
 • Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)
 • Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)

Bilgi ve Rezervasyon

Turumuz hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki formdan bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Turlar

Gezgin Tayfa Logo

Gezgin Tayfa'ya Katılın!

Turlarımız ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak ister misiniz? E-posta adresinizi bırakın, size ulaşalım.

Katıldığınız için teşekkür ederiz!

Pin It on Pinterest

Keşfettikçe paylaşalım!

Bu yazıyı arkadaşlarınıza ulaştırmaya ne dersiniz?

WhatsApp chat