16 Nisan 2020 Perşembe

Saat 19:00

2 saat

Kişi Başı: 30 TL

Ayrıntılı bilgi için:

0535 360 67 31

Antik DNA

Kazı alanlarından Genetik Laboratuvarlarına uzanan, aslında sadece insanın değil biyokütlenin zaman mekan içindeki davranış ve hareketlerini izlememizi sağlayan bir alandır antik DNA.

1980’lerde başlayan çalışmalar, sadece insanlarla sınırlı kalmayıp, bitki, hayvan ve diğer canlıları da inceleyip, bunların kendi aralarındaki ilişkileri değerlendirmektedir. Bilinen en eski atalarımız mitokondriyel Havva ve Y kromozomal Adem’ den yola çıkarak evrimsel süreçte izlediği yolun ortaya konulması olarak da tanımlayabiliriz.

Bu seminerde, ülkemizde çeşitli kazı alanlarındaki deneyimlerimize dayanarak sürecin neresinde olduğumuzu, neler yapabileceğimizi ve en önemlisi bu topraklara ulaşan biyolojik geçmişimizi anlatmaya çalışacağız

Sunan
Mehmet Görgülü
28 Eylül 1961 Gaziantep doğumlu olan 1979 Gaziantep Lisesi Mezunu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1985 mezun olup aynı Genel Cerrahi Uzmanlık Eğitimini 1987-1992 arasında tamamladı. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Bilimleri Tıp Bilimleri Bölümünden Yenikapı-Marmaray kazılarındaki görevindeyken yaptığı çalışmaların sonucu olarak verdiği ‘’ Bizanslıların adli paleodemografisi’’ Doktora teziyle mezun oldu. National Geographic tarafından dünya genelinde yürütülen Genographic projesinde, 2011-2014 yılları arasında Anadolu sorumlusu olarak da görev alan Görgülü, Yenikapı (İstanbul), Anaia (Kuşadası, Aydın), Assos (Behramkale, Çanakkale), Selçuk Ayasuluk, Sinop Balatlar Kilisesi, Giresun Adası kazılarında Adli Antropolog olarak çalıştı ve çalışmaları halen devam etmektedir. Bunun yanı sıra Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Adalet Yüksekokulu ve Psikoloji yüksek lisans bölümlerini bitirmiş, Hukuk ve Felsefe bölümlerine devam etmektedir. 2013-2017 yılları arasında Aydın Üniversitesi Öğretim Üyeliği de yapan Dr. Mehmet Görgülü, 2017’den itibaren de Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Kendisi, üniversite bünyesinde ülkemizde ilk olarak Antik DNA Ar-Ge birimini kurmuştur. İyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Akademisyen Dr. Mehmet Görgülü, orta derecede de Fransızca bilmektedir.

Fatih Tepgeç
2008 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler bölümünden mezun olan Dr. Fatih Tepgeç, yüksek lisans ve doktora eğitimini Çapa Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik programında nörolojik hastalıkların genetiği üzerine yaptığı tezlerle 2018 yılında tamamlamıştır. 2011 yılında Dr. Mehmet Görgülü ile tanışıp, o seneden itibaren çeşitli kazılara doğrudan katılma ve materyal çıkartma şansına erişmiştir. Sinirbilim alanında da çalışmaları olup, beraberinde Sosyoloji ve Felsefe eğitimine devam etmekte olan Dr. Tepgeç, Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Kampüsünde öğretim görevliliği yapmaktadır.

Seminer 1.5 saat, soru cevap yarım saat sürecektir.

Seminer öncesinden cihazınıza Zoom Cloud Meetings yüklemeniz gerekmektedir. Aşağıdan cihazınızı seçip, tıklayarak programı yükleyebilirsiniz:
 

PC ve Laptop
Mac
IPHONE 
ANDROID 

Seminerimiz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım, sorularınızı cevaplayalım.

Buluşma Yer ve Zamanı
 • Buluşma Yeri:
  Evinizin en rahat köşesi
  Seminer saatinden 10 dakika önce bilgisayar başında lütfen hazır olunuz.
 • Daha öncesinden cihazınıza Zoom Cloud Meeting indirmeniz gerekmektedir. Yükleyemezseniz zaten semineri satın aldığınızda size yollayacağımız linki tıklayınca otomatik olarak da Zoom cihazınıza yüklenecektir.
 • İrtibat:
  Erkan Karaköse
  0 535 360 67 31
Ne lazım?
 • Yanınıza sevdiğiniz bir içecek
 • Not almak isterseniz diye not defteri ve kalem
Ücret ve Ödeme

Fiyat: Kişi başı 30 TL.

İptal Koşulları
Tur tarihinden 5 gün öncesine kadar yapılan iptallerde ücretin tamamı iade edilecektir.
Tur tarihinden 5 ve 3 gün arasında gerçekleşen iptallerde tutarın %70’i iade edilir.
Tur tarihinden önceki 72 saatten daha kısa sürede gerçekleşen iptallerde herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir.

 

Ne dahil?
 • Seminer
Ne dahil değil?
 • Yeme, içme 🙂

Seminerimiz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım, sorularınızı cevaplayalım.

İlginizi Çekebilecek Turlar

Gezgin Tayfa Logo

Gezgin Tayfa'ya Katılın!

Turlarımız ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak ister misiniz? E-posta adresinizi bırakın, size ulaşalım.

Katıldığınız için teşekkür ederiz!

Pin It on Pinterest

Keşfettikçe paylaşalım!

Bu yazıyı arkadaşlarınıza ulaştırmaya ne dersiniz?

WhatsApp chat