31 Mayıs 2020 Pazar

Saat 15:00

1.5 saat

Kişi Başı: 40 TL

Ayrıntılı bilgi için:

0535 360 67 31

Veli Metin ile Felsefeye Yolculuk – Sokrates: Agoranın Yalınayak Filozofu

İktidarlar en çok sorulardan, sorgulayanlardan korkarlar. Felsefe yapmak ya da sorgulamak, Sokrates’in varoluşudur. Sokrates için konuşmak, politik bir eylemdir; hele de gençlerle konuşmak! Perikles döneminde doruğa ulaşan Atina, tacını ya da diğer deyişle ‘atsineği’ni öldürerek kendi ipini de çeker.

Kendini Atina’nın ‘atsineği’ olarak gören Sokrates, heykeltıraş Sophroniskos ile ebe Phainerete’nin oğlu olarak 469’da Atina’da dünyaya gözlerini açar. Delfi’li kahinlerce “en bilge” kişi olarak değerlendirilir. Mahkemede jüri üyeliği ve yargıçlık görevlerinde bulunur. Sokrates’e göre en önemli şey yaşamak değil “dürüst ve iyi bir hayat yaşamaktır.” Sokrates’e göre bilgi, erdem ve mutluluk özdeştir. Doğru yaşam, bilgili, erdemli ve mutlu bir yaşamdır; biri, diğerinden koparılıp ayrılamaz; bu da ancak bilgiyle olanaklıdır. Felsefe yapmak, varoluşudur. Konuşmak, politik bir eylemdir; hele de gençlerle konuşmak, Sokratesçe konuşmak ama statükoyu tehdit eder. Perikles döneminde doruğa ulaşan Antikçağ, tacını ya da diğer deyişle ‘atsineği’ni öldürerek kendi ipini de çeker.

Sokrates’in çağı ve toplumunun temel dinamikleri nelerdir? “Sokratik Yöntem”in Sokrates’in felsefesi bağlamındaki yeri nedir? Bireysel ve toplumsal yaşamın temelini oluşturan kavramların Sokratik Yöntem açısından sorgulanmasının çıktıları neler olabilir? Antik Yunan’daki iktidar olgusu ile günümüz iktidar yapılanması arasında pararellikler kurulabilir mi? Hakikati söylemek (perrhesia) nedir? ve daha birçok soru, Sokrates ve felsefesinin ışığında tartışma konusu yapılacaktır.

Bu etkinlik Opus Noesis ve Gezgin Tayfa iş birliği ile yapılmaktadır.

Sunan: Veli Metin

Felsefe, “alternatif eğitim”, mimarlık ve sanatla ilgileniyor. Lisede başlayan felsefe okumalarını, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim alarak sistematik hale getirir. “cross-diciplinary” yaklaşımıyla klavyeye aldığı “yazılamalar”ını ulusal ve uluslararası sempozyumlar, çeşitli dergiler ve portallar yanında kişisel blogu yoluyla kamusallaştırıyor. Çalışma alanlarıyla ilgili eğitimler ve atölye çalışmaları yapıyor. Ulusal ve uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşu gönüllüsü bir aktivist olarak hayata dokunuyor. Profesyonel hayatını, bağımsız olarak sürdürüyor.
Dahası: Googleable

Çevrimiçi Felsefe etkinliğimiz, 15:00-16:30 arasında etkileşimli (interaktif) yapılacaktır.

Seminer öncesinden cihazınıza Zoom Cloud Meetings yüklemeniz gerekmektedir. Aşağıdan cihazınızı seçip, tıklayarak programı yükleyebilirsiniz:
 

PC ve Laptop
Mac
IPHONE 
ANDROID 

Seminerimiz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım, sorularınızı cevaplayalım.

Buluşma Yer ve Zamanı
 • Buluşma Yeri:
  Evinizin en rahat köşesi
  Seminer saatinden 10 dakika önce bilgisayar başında lütfen hazır olunuz.
 • Daha öncesinden cihazınıza Zoom Cloud Meeting indirmeniz gerekmektedir. Yükleyemezseniz zaten semineri satın aldığınızda size yollayacağımız linki tıklayınca otomatik olarak da Zoom cihazınıza yüklenecektir.
 • İrtibat:
  Erkan Karaköse
  0 535 360 67 31
Ne lazım?
 • Yanınıza sevdiğiniz bir içecek
 • Not almak isterseniz diye not defteri ve kalem
Ücret ve Ödeme

Fiyat: Kişi başı 40 TL.

İptal Koşulları
Seminer tarihinden 5 gün öncesine kadar yapılan iptallerde ücretin tamamı iade edilecektir.
Seminer tarihinden 5 ve 3 gün arasında gerçekleşen iptallerde tutarın %70’i iade edilir.
Seminer tarihinden önceki 72 saatten daha kısa sürede gerçekleşen iptallerde herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir.

 

Ne dahil?
 • Seminer
Ne dahil değil?
 • Yeme, içme 🙂

Seminerimiz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım, sorularınızı cevaplayalım.

İlginizi Çekebilecek Seminerler

Gezgin Tayfa Logo

Gezgin Tayfa'ya Katılın!

Turlarımız ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak ister misiniz? E-posta adresinizi bırakın, size ulaşalım.

Katıldığınız için teşekkür ederiz!

Pin It on Pinterest

Keşfettikçe paylaşalım!

Bu yazıyı arkadaşlarınıza ulaştırmaya ne dersiniz?

WhatsApp chat