19 Mayıs Salı

Saat 14:00

3 saat

Kişi Başı: 50 TL

Ayrıntılı bilgi için:

0535 360 67 31

Hristiyanlığın Doğuşu, Yükselişi ve Parçalanışı

Bu seminerimizde değerli hocamız Doç. Dr. Zafer Duygu ile Hristyanlığın evrelerini Antikçağ ve Geç Antikçağ özelinde değerlendireceğiz.

Bu seminerimizde, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde görev yapmakta olan ve İsa ve Hıristiyanlık konulu çalışmalarıyla kamuoyunda tanınan Doç.Dr. Zafer Duygu ile Hıristiyanlığın Antikçağ ve Geç Antikçağ’daki tarihsel serüvenine uzanacağız.

Hıristiyanlık, İsa’nın veya havarilerin kurduğu bir din midir? Yoksa İsa’nın ölümünden sonraki tarihlerde, dini görünümlü siyasi bir projenin parçası olarak mı doğmuştur? Hıristiyanlığın Roma yönetimiyle ilişkileri, devlet dinine dönüşmesi ve parçalanması, nasıl bir tarihsel düzlemde okunmalıdır? Hıristiyanlar, Müslümanların 7’nci yüzyıldaki askeri faaliyetlerini ve kendileri üzerinde egemenlik kurmalarını nasıl karşılamışlardır?

Doç.Dr. Zafer Duygu, birer buçuk saatlik iki oturum ve sonrasında da soru-cevap anlatımlarıyla bizi Dinler Tarihi’nin Antikçağ ve Geç Antikçağ dönemlerine götürecek
(Not: Tek ücret hem her iki anlatım oturumuna hem de soru-cevap oturumuna katılım hakkı sağlamaktadır).

Sunan: DOÇ. DR. ZAFER DUYGU
twitter.com/DuyguZafer         http://artuklu.academia.edu/ZaferDuygu    zaferduygu/youtube

Evlidir ve bir çocuk babasıdır. 2007 yılında Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. 2010 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Master; 2016 yılında da Doktora dereceleri almıştır. 2018 yazında Amerika Birleşik Devletleri’nin North Carolina eyaletine gitmiştir. Burada, Duke Üniversitesi’nin Religious Studies Bölümü’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak “İnciller” konulu çalışmalar yapmıştır. Aynı süreçte “Felsefe ve Din Bilimleri” alanında Doçent olmuştur (2018). Hâlen Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Genel olarak dinler tarihiyle ilgilenmekte; özellikle tarihsel İsa meselesini, İsa Dönemini, İncilleri, havarileri, Paulus’u, Kilise’nin Roma yönetimiyle ilişkilerini, Hıristiyanlığın erken sürecine ilişkin tarihsel olguları ve Geç Antikçağ dönemini çalışmaktadır. Ulusal ve uluslar arası hakemli dergilerde yayımlanmış birçok makalenin yazarıdır. Bugüne kadar yayımlanmış kitapları şunlardır:

 1. İnciller Güvenilir Metinler midir? Metodolojik ve Karşılaştırmalı Analizler, İstanbul: Düşün Yayınları, 2020, (376 sayfa).
 2. Süryanilerde Tarih Yazıcılığı, Mardin: Mardin Artuklu Üniversitesi Yayınları, 2020 (160 sayfa).
 3. İsa, Pavlus, İnciller: Hıristiyanlık Neden ve Nasıl Ortaya Çıktı?, İstanbul: Düşün Yayınları, 2018 (2. Baskı, İstanbul: Düşün Yayınları, 2019) (735 sayfa).
 4. Nikomedeia ve Hıristiyanlık: İlk Beş Yüzyıl, İstanbul: Düşün Yayınları, 2018 (150 sayfa).
 5. Kristolojiye Giriş: Miafizit, Dyofizit ve Khalkedoncu Anlayışlar, (ed., haz., terc., Kutlu Akalın’la birlikte), İstanbul: Divan Yayınları, 2018 (159 sayfa).
 6. Süryani Literatürü, (ed., haz., terc., Kutlu Akalın’la birlikte), Mardin: Mardin Artuklu Üniversitesi Yayınları, 2018 (215 sayfa).
 7. Hıristiyanlık ve İmparatorluk: Geç Antikçağ’da Kilise-Devlet İlişkileri ve Kristoloji Paradigmaları, İstanbul: Divan Yayınları 2017, (504 sayfa).
 8. Süryani Tarih Yazıcılığında Geç Antikçağ: Hıristiyanlık, İslam, Siyasi Tarih, İstanbul: Divan Yayınları, 2016 (590 sayfa).

Seminerimizde her oturum 1 – 1.5 saat sürecek olup, daha sonra soru cevap kısmına geçilecektir.

Seminer öncesinden cihazınıza Zoom Cloud Meetings yüklemeniz gerekmektedir. Aşağıdan cihazınızı seçip, tıklayarak programı yükleyebilirsiniz:
 

PC ve Laptop
Mac
IPHONE 
ANDROID 

Seminerimiz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım, sorularınızı cevaplayalım.

Buluşma Yer ve Zamanı
 • Buluşma Yeri:
  Evinizin en rahat köşesi
  Seminer saatinden 10 dakika önce bilgisayar başında lütfen hazır olunuz.
 • Daha öncesinden cihazınıza Zoom Cloud Meeting indirmeniz gerekmektedir. Yükleyemezseniz zaten semineri satın aldığınızda size yollayacağımız linki tıklayınca otomatik olarak da Zoom cihazınıza yüklenecektir.
 • İrtibat:
  Erkan Karaköse
  0 535 360 67 31
Ne lazım?
 • Yanınıza sevdiğiniz bir içecek
 • Not almak isterseniz diye not defteri ve kalem
Ücret ve Ödeme

Fiyat: Kişi başı 50 TL.

İptal Koşulları
Seminer tarihinden 5 gün öncesine kadar yapılan iptallerde ücretin tamamı iade edilecektir.
Seminer tarihinden 5 ve 3 gün arasında gerçekleşen iptallerde tutarın %70’i iade edilir.
Seminer tarihinden önceki 72 saatten daha kısa sürede gerçekleşen iptallerde herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir.

 

Ne dahil?
 • Seminer
Ne dahil değil?
 • Yeme, içme 🙂

Seminerimiz ile ilgili sizi bilgilendirelim.

Aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım, sorularınızı cevaplayalım.

İlginizi Çekebilecek Seminerler

Gezgin Tayfa Logo

Gezgin Tayfa'ya Katılın!

Turlarımız ve kampanyalarımız hakkında bilgi almak ister misiniz? E-posta adresinizi bırakın, size ulaşalım.

Katıldığınız için teşekkür ederiz!

Pin It on Pinterest

Keşfettikçe paylaşalım!

Bu yazıyı arkadaşlarınıza ulaştırmaya ne dersiniz?

WhatsApp chat